16-го травня більшість користувачів інтернет в Україні були повалені в шок. На офіційному сайті президента України Петра Порошенка був опублікований указ про заборону доступу до популярних сервісів "Вконтакте", "Яндекс", "Однокласники", "Mail.ru".
Указ повинен був вступити в силу вже сьогодні після його публікації в друкованій версії урядового видання "Урядовий кур'єр". Увечері 16-го травня у виданні підтвердили, що указ вже принесли, і він буде опублікований.
Для більшості українців заборона стала повною несподіванкою. Так, розмови про те, що треба заборонити російські ресурси йшли давно. Однак на рівні рекомендацій і дискусій. Ніхто всерйоз і подумати не міг, що президент України зважиться на такий радикальний крок, явно суперечить заявам Пета Порошенко про побудову європейської демократичної держави.
Чому ввели заборону?
Указ президента ввів в дію рішення Ради національної безпеки (РНБО) України від 28 квітня 2017 р яке передбачало посилення економічних санкцій проти громадян Росії і російського бізнесу.
І якщо для більшості російських компаній санкції були просто продовжені, то популярні сервіси і соцмережі потрапили в новий список санкцій вперше. Не минула ця доля і антивірусні програми "Лабораторія Касперського", "Доктор Web", а також бухгалтерську програму 1С, якої в Україні користуються 80% підприємств.
Глава РНБО Олександр Турчинов завив, що спецслужбами України виявлений небезпечний вірус "Вконтакте". А також припустив, що за допомогою соцмереж можна займатися кібершпіонажем. Заявляти і припускати без доказів можна все, що завгодно.
Загалом, заборона був піднесений владою України своїм громадянам під соусом забезпечення національної безпеки країни. Як показала реакція користувачів соцмереж, більшість українців розцінило це рішення зовсім по-іншому.
Будь приживається в Україні знає, що і "Яндекс", і "Mail.ru" завжди були поза політикою. І ніяка пропаганда через них не велася. Новини на цих ресурсах завжди відрізнялися політкоректністю.
Що стосується соцмереж, то, безумовно, їх можна використовувати в різних цілях. Але забороною часів комуністичної епохи це питання не вирішити. Треба організовувати роботу в соцмережах. Однак на це потрібні ресурси. Набагато простіше заборонити соцмережі і все.
Коли заборона набуде чинності?
Після офіційного опублікування указу. Хоча деякі провайдери називають дату 1 червня. Ситуація складається така, що, швидше за все, провайдери будуть діяти в різнобій.
Хтось почне блокувати прямо сьогодні, хтось трохи почекає. Незважаючи на те, що Олександр Турчинов вже закликав провайдерів виконувати указ, який, будучи ще неопублікованим, нібито, вже діє.
Дивно, що Турчинов не знає, що навіть публікація указу не є законом. В Україні заблокувати сайт можна тільки за рішенням суду. Про це заявив представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини Михайло Чаплига.
Виходить, що указ президента суперечить закону України? Можливо, парламенту доведеться на догоду президенту вносити поправки в закон. І на це теж потрібен якийсь час.
Хто постраждає від заборони?
В першу чергу, інтернет-користувачі - громадяни України, чиї права на вільне отримання інформації та особисте спілкування грубо порушує указ Петра Порошенка. А також бухгалтери, так як аналогів 1С в Україні просто не існує.
На сьогодні число користувачів становить. "Яндекс" - 11 млн. Щомісяця. "Вконтакте" - 16 млн. На добу, більше 1/3 населення України. "Однокласники" - 9.5 млн. Програму 1С - використовують близько 300 тис. Компаній.
У соціальних мережах люди не тільки спілкуються зі своїми друзями. "Вконтаке" для багатьох є своєрідним архівом, де зберігаються фотографії, фільми, музика. Зараз користувачі мережі гарячково скачують особисту інформацію на свої комп'ютери, щоб її не втратити.
Через "Однокласників" люди голами підтримували зв'язок з тими, з ким разом вчилися, а також знаходили через мережу колишніх однокашників. Зараз користувачів мережі позбавляють звичного спілкування. І пропонують перейти на "Фейсбук". А чому хтось привласнив собі право вирішувати за людину, де йому спілкуватися?
Соцмережі давно стали бізнес-мережами. Зараз будь-який, хто займається бізнесом, заводить сторінки в соцмережах. І коштувати така сторінка, в залежності від вкладених в неї зусиль, може дуже дорого. Не кажучи вже про те, що вона приносить прибуток своєму власникові.
"Яндекс" крім його зручних сервісів, "Яндекс Таксі", "Яндекс Навігатор" і ін., Якими користуються мільйони громадян України, також є для багатьох бізнес-інструментом. Через "Яндекс Директ" проводять рекламні кампанії. Які заздалегідь проплачені наперед.
Втім, і через соцмережі проводять рекламні капання. І теж їх оплачують наперед. Виходить, що при забороні доступу до соцмереж і "Яндексу" багато підприємців втратять свої гроші. А також і можливий прибуток від проведення рекламних кампаній.
А скільки людей втратять свої робочі місця? Копірайтери, фахівці з просування в соціальних мережах і "Яндекс Директ", адміністратори мереж, IT- фахівці. Та й всі працівники, які обслуговують "Яндекс Україна". Про них хтось подумав? Або на всіх цих людей, яких тисячі, можна просто наплювати?
"Mail.ru" - найпопулярніший поштовий сервіс в Україні. Ним користуються 43%. Для порівняння, усіма українськими поштовими серверами - тільки 14%. Люди зберігають на "Mail.ru" і інформацію, і свої листи, як особистого характеру, так і робочого характеру, до яких періодично звертаються. Чому тепер користувачів сервісу позбавляють такої можливості?
Бухгалтери взагалі в ступорі! І тільки жартують в соцмережах, що перейдуть на рахівниці будуть знову вести паперовий документообіг електронним. А чи впораються податкові інспекції України з напливом купи паперових звітів? Напевно, цього теж ніхто не врахував.
Чи можна обійти заборону?
Звісно так! Користувачам "Вконтакте" вже вчора ввечері були розіслані інструкції адміністрацією ресурсу, як це зробити. Напевно, скоро це зроблять і інші ресурси. Та й анонімайзери, які відкривають будь заблокований сайт, ніхто не відміняв.
Напевно, в Україні просто погано знають історію блокувань. Фіаско зазнали і Білорусія ще в 2005-2006 роках і знаменитий "Китайський золотий щит". При сучасному розвиток технологій обійти будь-які блокування - не проблема.
Голова правління інтернет-асоціації України Олександр Федієнко вважає, що для повного блокування російських сайтів знадобиться близько двох років і
$ 1 млрд. І блокувати доведеться не сайти, а цілі автономні системи, де сайти знаходяться.
При цьому можуть постраждати і інші платформи, які знаходяться на цих системах. Навіть якщо вони не входять до списку санкцій. Тобто, постраждає ще якась частина користувачів і бізнесу, що не мають ніякого відношення ні до санкцій, ні до безпеки України.
Чим загрожує заборона Порошенко?
Він, напевно, і сам не розуміє, чому. А, може, просто звик діяти по-комуністичному, незважаючи на проведену в країні декомунізацію. А вона, виявляється, не в назвах вулиць і міст, а в голові.
В Україні багато говорять, що на вибори треба залучати молодь, а не орієнтуватися по-старому на "бабусь". А що виходить на ділі? Заборона про доступ до ресурсів стосується якраз найактивнішої частини населення України. Або вона на виборах президента не потрібна? І без неї все можна вирішити?
У будь-якому випадку, указ про заборону доступу до російських ресурсів Петру Порошенко популярності точно не додав. Рано чи пізно він і сам це, напевно, зрозуміє. А може вже зрозумів? На момент написання статті на сайті "Урядовий кур'єр" указ так і не опублікований.
Натискаємо на верхню новина від 17 травня 2017 року "Хто під санкціями, будуйте". Механізм блокування доступу до російських інформаційних ресурсів в інтернет. Отримуємо помилку 404.