Партія "Удар" хоче змінити Конституцію України

Свій проект змін до конституції України представила опозиційна партія УДАР, повідомляє кореспондент The Moscow Post з посиланням на місцеві ЗМІ. Голова парламентського комітету з питань правової політики Валерія Писаренка заявила, що це вже третій проект змін, який відрізняється від проектів, представлених раніше партіями "Свобода", "Батьківщина" і компартією України.

Раніше опозиціонери вимагали повернути варіант Конституції 2004 року.

Нагадаємо, що під час Помаранчевої революції (на початку грудня 2004 року) президент Кучма (за підтримки соцпартії Мороза, компартії Симоненко, за підтримки прем'єр-міністра Януковича) поставив умову, що погодиться на "переголосування другого туру президентських виборів" тільки в обмін на ухвалення в парламенті "Конституційної реформи" (до цього часу Верховний Суд України вже ухвалив 3 грудня 2004 року рішення про "неможливість встановлення результату на виборах президента, з причини масових фальсифікацій").

Для подолання гострої політичної кризи, прагнучи зупинити ескалацію протистояння в країні, за вимогою політичних сил Леоніда Кучми, Віктора Януковича, соцпартії, компартії - 8 грудня 2004 року Верховна Рада прийняла 402 голоси "за", зокрема "за" голосувала вся фракція "Партії регіонів"; але не голосувала вся фракція "Блоку Юлії Тимошенко" і особисто Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко) Закон України № 2222-IV "про внесення змін до Конституції України" та (в пакеті до нього) "Закон про внесення змін у закон про вибори Президента" (останній дозволив провести переголосування другого туру виборів Президента). Президент України Леонід Кучма підписав ці документи негайно після голосування - на трибуні Верховної Ради.

Закон про зміни до Конституції (про політичну реформу) передбачав перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми управління - тобто формування уряду здійснював не президент, а "коаліція депутатських фракцій"; також термін повноважень Верховної Ради був продовжений до 5 років (за Конституцією-1996 - 4 роки).

Згідно з прикінцевими та перехідними положеннями закону, основні положення "Конституційної реформи" починали діяти з моменту інавгурації нового президента, а менш значущі положення (відносяться до системи місцевого самоврядування) з 1 січня 2006 року, або з 1 вересня 2005 (залежно від того, до 1 вересня 2005 року прийнятий "Закон про місцеве самоврядування" (законопроект 3207-1), який згодом так і не був прийнятий).