Україна. Скандали минулого року.

Рік, що минає, відзначився в Україні численними скандалами та "розбоками" - як на внутрішньодержавному рівні, так і на міжнародній арені. Політики билися, сварилися, ділили літаки і звинувачували один одного у пiдготовцi замахiв. Однак до судів, як правило, справа не доходила - всі конфлікти "застивали" на рівні особистої неприязні або на порозі Генпрокуратури.

Пропонуємо Вашій увазі підбірку найяскравіших політичних скандалів 2008 року.

Луценко-Черновецький. Бій з мером

Рік українських скандалів відкрила сутичка між Київським міським головою Леонідом Черновецьким та Міністром внутрішніх справ Юрієм Луценко. Чиновники побилися 18 січня після засідання РНБО України, на якому обговорювалися гострі земельні питання.

Коментуючи стичку, Ю. Луценко повідомив журналістам, що Л. Черновецький на засіданні РНБО публічно звинуватив його в здирстві землі. Наприкінці наради РНБО глава МВС нібито покликав до себе київського мера і сказав, що той "брехун і просто падлюка", проте отримав удар ногою по коліна. "Я дав Черновецькому ляпас прилюдно", - заявив Ю. Луценко, додавши, що не має наміру вибачатися.

Сам Л. Черновецький розповів про те, що сталося в своїй інтерпретації: "Я сказав про те, що він (Ю. Луценко - ред.) Вимагав у мене земельну ділянку вартістю кілька мільйонів доларів, у присутності чотирьох чоловік. Причому на мою відмову він загрожував посадити мого сина ". Після цього, за словами мера столиці, ще дві години йшло засідання РНБО. Вже після засідання, як повідомив Черновецький, Луценко "вискочив з натовпу і ударив мене двічі - в місця, якими чоловіки зазвичай пишаються - це перше. І друге - він ударив мене кулаком в обличчя ".

Після цього інциденту Л. Черновецький кілька днів пробув на лікарняному.

Рудьковський-Шуфрич. Бійка за Тимошенко

У листопаді екс-міністр транспорту і зв'язку Микола Рудьковський подав у правоохоронні органи заяву, в якій стверджується, що депутат від Партії регіонів Нестор Шуфрич вчинив на нього напад і наніс тілесні ушкодження. Цей конфлікт М. Рудьковський пояснив розбіжністю поглядів на те, чи має Юлія Тимошенко залишатиметься на посаді Прем'єр-міністра.

Н. Шуфрич бійку заперечує, хоча і визнає, що приходив в офіс М. Рудьковського. За його словами, вони сперечалися на предмет політики.

Тимошенко-Балога. Замах, якого не було?

У вересні глава Секретаріату Президента Віктор Балога звернувся в Службу безпеки України з листом, у якому просив перевірити інформацію про причетність Прем'єр-міністра Ю. Тимошенко до підготовки замаху на його життя.

"Останнім часом з надійних джерел до мене надходить інформація про підготовку планів мого фізичного усунення у зв'язку з діяльністю на посаді голови Секретаріату Президента України. За наявними даними, ініціатором і замовником розробки конкретних дій, кінцевою метою яких повинна стати моя смерть, є Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. За її розрахунками, таким чином буде знято останній бар'єр для досягнення нею найвищої влади в країні - поста Президента України ", - говорилося в листі.

В. Балоги описував кілька варіантів злочину. Перший - отруєння отрутою. За його словами, розглядається можливість організації вечері, під час якого в призначену В. Балозі їжу буде додано отруйна речовина моментальної або відкладеної дії. Другий варіант - інсценування ДТП. Третій - вбивство з використанням вогнепальної зброї або вибухівки.

У той же час, розвитку - по крайней мере, в засобах масової інформації - ця тема так і не отримала.

Ющенко-Тимошенко. Літак на двох

2 жовтня літак з В. Ющенком на борту, який було зарезервовано для його перельоту до Львова, здійснив аварійну посадку в аеропорту "Бориспіль". Не бажаючи скасовувати поїздку, глава держави пересів на резервний "Іл-62" фонду Державного управління справами. Як з'ясувалося через декілька хвилин, В. Ющенко полетів на літаку, що призначався для візиту Тимошенко до Москви.

Розгорівся скандал, в результаті якого Ю. Тимошенко заявила, що готова літати на міжнародні зустрічі рейсовими літаками, і попросила попереджати про брак державних бортів заздалегідь, щоб вона встигла купити квиток у касах аеропорту. "Я готова і рейсовим літаком летіти, але щоб хоча б за 3-4 години мене попередили, щоб я квитки встигла купити. І питання не в тому, якими літаками і як. Просто треба по-людськи один до одного ставитися ", - зокрема, сказала глава українського уряду.

У резерві Державного управління справами України в даний час перебувають п'ять літаків, право на користування якими надано Президенту, Прем'єр-міністру та Голові Верховної Ради, - за попереднім погодженням.

"Рука Кремля" на пульсі України

18 серпня заступник глави Секретаріату Президента Андрій Кислинский заявив, що політичне керівництво Російської Федерації з особливою увагою розглядає рішення про підтримку кандидатури Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко на виборах Президента України. Він також повідомив, що координація проекту "Вибори" покладена на створений у Москві центр на чолі з Віктором Медведчуком. "На реалізацію проекту підтримки Юлії Тимошенко вже зарезервовано близько $ 1 млрд.", - додав А. Кислинский.

Після цього протягом декількох днів представники Секретаріату Президента і фракції НУНС невпинно твердили, що Тимошенко і її парламентська фракція БЮТ діють під керівництвом Росії з метою отримання підтримки на президентських виборах 2009 року.

В результаті в конфлікт був змушений втрутитися Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, який спростував чутки про те, що в діях його української колеги є "рука Москви". Такі заяви він назвав "несерйозним ідеологічним штампом". "Рука Москви - в робочих мозолях російського народу - роботящого, який за багато столiть підтвердив, що це надійний партнер", - говорить В. Путін.

Україна-Росія. "Грузинське питання"

"Збройовий" скандал спалахнув в розрізі грузино-російського конфлікту і став найпопулярнiшим предметом обговорення в політикумі. Усе почалося з того, що Південна Осетія звинуватила Україну та США у постачанні зброї Грузії. У свою чергу, Росія устами самого Президента Дмитра Медведєва попередила, що ще пригадає Україні поставки озброєння до Грузії.

В Україні в цю тему "вцепилися" представники Партії регіонів та КПУ. У Верховній Раді була створена слідча комісія з розслідування цих фактів. Її керівника, "регіонала" Валерія Коновалюка найбільше цікавлять кілька питань: "Чому зброю в Грузію поставлялося за заниженими цінами? Чи було це рішення благодійністю в інтересах грузинського уряду - або це явні ознаки матеріальної зацікавленості відповідних чиновників? Хто і коли відповість за нанесення державі збитків в розмірі не менш ніж $ 0,5 млрд.?" Крім того, глава слідчої комісії не розуміє, чому отримані від цих поставок кошти не були спрямовані на потреби Міністерства оборони України, якою була подальша доля цих грошей? І, нарешті, В. Коновалюк просить відповісти, чому два зенітно-ракетних дивізіону "Бук-М1" "були зняті з бойового чергування в Україні і спрямовані до Грузії".

У свою чергу, Служба безпеки України, коментуючи підсумки проведеної перевірки обставин поставок товарів військового призначення в Грузію, повідомила: "Всi необгрунтовані твердження і припущення народного депутата України Валерія Коновалюка не відповідають дійсності і є інсинуаціями на шкоду національній безпеці України".

СБУ-ВР. Компромат на депутатів

У листопаді в.о. голови Служби безпеки України Валентин Наливайченко заявив, що йому відомі прізвища депутатів, підозрюваних у вчиненні корупційних і фінансових порушень. Так, Івана Сидельникова (БЮТ) СБУ підозрює в причетності до рейдерського захоплення Дніпровського вагоноремонтного заводу. Ще одного члена фракції БЮТ Гарегіна Арутюнова звинуватили у спробі фінансових махінацій з належним йому банком (відомство нібито завадило спробi дніпропетровського закритого акціонерного товариства "Фінансовий Союз Банк" незаконно перерахувати за кордон 35 млн.грн. Відшкодованого ПДВ). А народного депутата, представника НУНС Геннадія Москаля уличили в корупції, пов'язаної з наданням документів та статусу учасників бойових дій чиновникам.

В результаті Верховна Рада зобов'язала Генерального прокурора України Олександра Медведька прибути до парламенту і проінформувати щодо звинувачення ряду народних депутатів у корупційних діях. За таке рішення проголосували 412 народних депутатів.

Ігор Зварич. Мільйон в суддівської кошику

Замикає список українських скандалів ще одна справа про корупцію - на цей раз у відношенні судді Ігоря Зварича. У грудні була оприлюднена інформація про те, що в жовтні 2007 року суддя Львівського апеляційного адміністративного суду нібито отримав від громадянина І. І. Залізного хабар у розмірі $ 100 тисяч за дії з використанням свого службового становища. У той же час, у "справі Зварича" фігурувала значно більша сума - $ 1 млн. При цьому сам суддя заявляв про незаконність дій правоохоронців. Кажучи, звідки у нього з'явився мільйон, І. Зварич сказав, що ці гроші йому позичив товариш на будівництво, а ще $ 100 тис. - кошти, які зібрали самі судді на ремонт приміщення. 7 грудня 2008 року І. Зваричу було пред'явлено звинувачення у скоєнні злочину. У той же день у судді в присутності його захисників було взято підписку про невиїзд. Однак у ніч на 12 грудня І. Зварич самовільно покинув лікарню, де перебував на лікуванні, залишивши в палаті записку, в якій визнавав факти отримання хабарів.

У підсумку 18 грудня Верховна Рада дала згоду на арешт І. Зварича. Крім того, парламент звільнив його з посади судді.